Programska suradnja

Aktivni u zajednici

Na temelju odredbi Strategije djelovanja Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva i Odluke Upravnog odbora Nacionalne zaklade od 22. rujna 2017. godine, Nacionalna zaklada ugovorila je sa 4 Suradne zaklade (u Splitu, Zagrebu, Osijeku i Puli) Programsku suradnju na području podrške organizacijama civilnoga društva i lokalnim zajednicama kroz Program "Aktivni u zajednici".

Program podrazumijeva provođenje aktivnosti u lokalnim zajednicama u cilju razvoja društvenog kapitala, kulture davanja u općekorisne svrhe i provedbe društvenih programa u lokalnim zajednicama.

Nacionalna zaklada u suradnji sa svakom Suradnom zakladom osigurava ujednačenost i cjelovitost Programa na području cijele Republike Hrvatske kako bi se iste vrste aktivnosti provodile u svim županijama odnosno uključenim lokalnim zajednicama.

Suradne zaklade razvijaju aktivnosti u području:

• razvoja društvenog kapitala u lokalnim zajednicama na području regije (više susjednih županija) u kojoj djeluju
  • razvoja kulture davanja u općekorisne svrhe u lokalnim zajednicama
  • provedbe društvenih programa u lokalnim zajednicama.

Poveznice na mrežne stranice zaklada:

Regionalni razvoj civilnoga društva

Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva je, u prethodnim razdobljima, kroz partnerstvo sa 5 regionalnih mreža specijaliziranih organizacija civilnoga društva od 2007. godine provodila je Program regionalnog razvoja i jačanja sposobnosti organizacija civilnoga društva i drugih pravnih osoba na području Dalmacije, središnje Hrvatske, sjeverozapadne Hrvatske, zapadne i istočne Hrvatske. Pružanjem sustavne podrške u području informiranja, savjetovanja i izobrazbe na lokalnim i regionalnim razinama Nacionalna zaklada doprinosi ujednačavanju regionalnog razvoja i sposobnosti organizacija civilnoga društva i građanskih inicijativa.

Potpisivanjem novog Sporazuma o partnerstvu od 2013. godine započinje provedba unaprijeđenog sustava podrške pod novim nazivom: Program regionalnog razvoja civilnoga društva i lokalnih zajednica u Republici Hrvatskoj. Cilj Programa je bio unapređenje infrastrukture za ujednačavanje regionalnog razvoja civilnoga društva, razvoja aktivnog građanstva i društvenog kapitala u lokalnim zajednicama te priprema za korištenje sredstava iz fondova Europske unije (IPA IV. komponenta i Europski socijalni fond). U novi model kapilarne rasprostranjenosti Programa bile su uključene učinkovite Regionalne mreže sastavljene od Regionalnih centara podrške i s njima povezanih županijskih suradnih organizacija.

Trenutno se Program regionalnog razvoja počevši od 1. siječnja 2018. godine, nastavlja u nešto smanjenom obimu i promijenjenom obliku, bez županijskih suradnih organizacija.

Program regionalnog razvoja podrazumijeva provođenje usluga 5 suradnih organizacija iz Osijeka, Splita, Zagreba, Rijeke i Čakovca kojima se jačaju sposobnosti organizacija civilnoga društva u suradnji sa središnjim jedinicama podrške i regionalnim podružnicama Nacionalne zaklade.

Suradne organizacije u provedbi Programa regionalnog razvoja imaju pružaju:

• a) Izravne usluge koje podrazumijevaju pružanje izobrazbi o sljedećim temama:

Upravljanje projektnim ciklusom i procjena potreba u lokalnoj zajednici

Upravljanje volonterima

Sustav kvalitete u organizacijama civilnoga društva s primjerima učinkovitih modela upravljanja

Osiguranje kvalitetne provedbe projekata financiranih iz javnih izvora

Inovativni modeli prikupljanja sredstava za djelovanje organizacija civilnoga društva

Modeli zagovaranja za pozitivne promjene u lokalnim zajednicama

Modeli uključivanja građana u rad organizacija civilnoga društva

Kako izraditi strateški i operativni plan organizacije civilnoga društva

Razvoj društvenog kapitala u lokalnoj zajednici te modeli partnerstva/suradnje organizacija civilnog društva u zajednici

Modeli unutarnjeg i vanjskog vrednovanja djelovanja/programa organizacija civilnoga društva

• b) Neizravne aktivnosti u obliku provođenja izravnih aktivnosti u obliku provođenja programa podrške razvoja organizacija civilnoga društva uključenih u razvoj lokalnih zajednica na području županije ili regije (više susjednih županija) kroz razne oblike i metode savjetovanja i informiranja zainteresiranih organizacija.

Sve aktivnosti se provode kroz koordinaciju i suradnju s Razvojnim uredom te središnjom jedinicom i regionalnim podružnicama Nacionalne zaklade u provođenju usluga Programa regionalnog razvoja.

Poveznice na mrežne stranice suradnih organizacija: